Yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar imtiyoz asosida talabalikka qabul qilindi
Davlatimiz rahbarining 2021-yil 9-avgustdagi qarori asosida oliy ta'lim muassasalariga talabalarni qabul qilishning umumiy sonidan Mehribonlik muassasalari bitiruvchilari uchun qo‘shimcha ravishda bir foizgacha davlat granti asosida qabul kvotalari SOS – bolalar mahallalari, Oilaviy bolalar uylari farzandlari, shuningdek, vasiylikka, homiylikka olingan bolalar uchun ham tadbiq qilina boshladi.
Shu ma'noda, davlatimiz yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga g‘amxo‘rlik qilgani kabi Kamiljonovga ham oliy ta'limga kirishi uchun imtiyoz berildi.
U Buxoro davlat universitetining bog‘dorchilik fakultetiga qabul qilindi. Xorazmdan yetib kelgan ushbu talabani Milliy gvardiya Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi mas'ul xodimlari universitetga olib borib, uni talabalar yotoqxonasiga joylashtirishdi.
Ma'lumot uchun: ushbu qo‘shimcha kvotalarning oliy ta'lim muassasalari bo‘yicha taqsimoti Maktab va maktabgacha ta'lim vazirligi va Milliy gvardiya tomonidan belgilanib, 2021/2022-o‘quv yilida jami 267 nafar, 2022/2023-yilda bo‘lsa, jami 790 nafar yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar o‘qishga qabul qilindi. Ularning 18 nafari esa Buxoro viloyatidagi oliy ta'lim muassasalariga o‘qishga kirgan yoshlar hisoblanadi.

Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, приняты на учебу на льготных условиях
На основании Постановления Президента Республики Узбекистан за № 5216 от 9.08.2021 г. «О мерах по внедрению новой системы государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» выпускники детских домов семейного типа, дети-сироты (не достигших двадцати пяти лет), взятые под опеку, попечительство либо принятые на воспитание в семью (патронат) принимаются в высшие образовательные учреждения на льготных условиях: на них распространяется дополнительная квота приема на основе государственного гранта, до одного процента общего количества абитуриентов высших образовательных учреждений, установленная для выпускников домов «Мехрибонлик» и Детских городков из числа круглых сирот.
Так, один из воспитанников учебно-воспитательного учреждения, Камильжанов, благодаря заботе государства стал студентом.
Его приняли на факультет садоводства Бухарского государственного университета. Сам парень из Хорезма. Военнослужащие Управления национальной гвардии по Бухарской области помогли ему приехать в Бухару, разместиться в студенческом общежитии. Надо ли говорить, как он счастлив и, главное, спокоен за свое будущее: теперь все в его руках, главное – выучиться и стать хорошим специалистом.
Для справки: в результате кропотливой работы Министерства школьного и дошкольного образования совместно с Национальной гвардией, которым поручено заниматься распределением дополнительных квот между высшими учебными заведениями, на обучение было принято 790 детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей. 18 из них поступили в высшие образовательные учреждения Бухарской области.