Bugun, 26-noyabr kuni Adliya vazirligi tomonidan Butunjahon bolalar kuni munosabati bilan Mehribonlik uylarining 9-11-sinf tarbiyalanuvchilari uchun “Mening huquqim” kuni tashkil etildi.
Maʼlumot uchun: 1954-yil “20-noyabr – Jahon bolalar kuni” sifatida BMT Bosh Assambleyasi tomonidan eʼlon qilingan va har yili ushbu kun butun dunyo bolalar kuni sifatida nishonlanib kelinadi.
Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari dastlab vazirlikning markaziy apparatidagi tarkibiy boʻlinmalari ish jarayoni bilan tanishib, vazirlik kutubxonasiga sayohat qilishdi.
Yoshlar vazirlik va muzey boʻylab ekskursiya davomida huquq muhitiga shoʻngʻib ketdilar, huquqshunoslik tarixi, adliya tizimi, organlari va muassasalari bilan yaqindan tanishdilar.
Bundan tashqari, ochiq muloqot davomida Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari uchun qonunchilikda belgilangan imtiyozlar, shuningdek ularning yuridik taʼlimga hamda yuridik sohaga boʻlgan qiziqishini orttirish maqsadida mutaxassislar tomonidan taqdimotlar ham tashkil etildi.
Yoshlar tomonidan Toshkent davlat yuridik universiteti, akademik litsey va yuridik texnikumlarga o‘qishga kirish uchun topshiriladigan fanlar to‘plami, o‘qish jarayonlari hamda chet tillariga qo‘yilgan talablar bo‘yicha berilgan savollarga mutaxassislar tomonida atroflicha javob berildi.
Tadbir soʻngida yoshlarga vazirlikning esdalik sovgʻalari, jumladan, yoshlar huquqlari boʻyicha “Yoshlar ensiklopediyasi” hamda Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kitoblari topshirildi.
Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilarini Adliya vazirligiga tashrif buyurishi, uning tarixi va faoliyatini oʻrganishi hamda mutaxassislar bilan muloqot qilishi ularni kelajakda huquqshunoslik kasbini tanlashiga turtki boʻlib xizmat qiladi.

В Министерстве юстиции организован тематический день «Мое право» для воспитанников домов «Мехрибонлик»
26.11.2021 2702
Сегодня, 26 ноября, в Министерстве юстиции для воспитанников домов «Мехрибонлик», обучающихся в 9—11 классах, организован тематический день «Менинг хукуким» («Мое право»), приуроченный к Всемирному дню ребенка.
Для сведения: Всемирный день ребенка провозглашен Генассамблеей ООН в 1954 году и ежегодно отмечается 20 ноября как день, посвященный деятельности по обеспечению благополучия детей во всем мире. Тема 2021 года — «Лучшее будущее для каждого ребенка».
Воспитанники домов «Мехрибонлик» ознакомились с деятельностью структурных подразделений центрального аппарата министерства, посетили библиотеку. Ребята в ходе экскурсии по министерству и музею погрузились в атмосферу права, ознакомились с историей юриспруденции, системы, органов и учреждений юстиции.
Кроме того, в ходе открытого диалога сотрудники Министерства юстиции на доступном языке и конкретных примерах разъяснили детям их основные права, льготы и преференции, предусмотренные законодательством. Специалисты министерства выступили с презентациями, чтобы пробудить у молодежи интерес к юридическому образованию и юриспруденции.
Сотрудники детально ответили на вопросы молодежи о дисциплинах, которые необходимо сдать для поступления в Ташкентский государственный юридический университет, академический лицей и юридические техникумы, образовательном процессе и требованиях к иностранным языкам.
В завершение мероприятия организаторы вручили ребятам памятные подарки, в том числе правовые книги (Детскую энциклопедию по правам детей и молодежи) и Конституцию Республики Узбекистан.
Посещение Министерства юстиции, изучение его истории и направлений деятельности, общение со специалистами могут стать мотивацией для воспитанников домов «Мехрибонлик» выбрать право и юриспруденцию в качестве будущей сферы деятельности.