Til – millat boyligi
Bugun davlatimizning asosiy bayramlaridan biri – O‘zbek tili kuni. Bu kun butun mamlakat bo‘ylab keng nishonlanadi, chunki til – millat ko‘zgusi, xalq qadri va tarixidir. Til muloqot vositasi bo‘lib, u millatning o‘ziga xosligidan dalolat beradi, maʼnaviy salohiyatini belgilaydi.
Sirdaryo viloyatidagi oilaviy bolalar uylari farzandlari taʼlim olayotgan 16-umumtaʼlim maktabida “O‘zbek tili” kuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Bolalar davlat tilida kuy-qo‘shiqlar ijro etib, sheʼrlar o‘qishdi, shuningdek, sevimli o‘zbek yozuvchi va shoirlari asarlari asosida sahna ko‘rinishlarini namoyish etishdi.
30-sonli “Mehribonlik” uyida ham “O‘zbek tili kuni” bayramiga bag‘ishlangan bayram tadbiri tashkil etildi. Bolalar va o‘qituvchilar tomonidan to‘laqonli konsert dasturi tayyorlandi: o‘g‘il-qizlar o‘zbek tilida qo‘shiqlar kuylashdi, sheʼrlar o‘qishdi, o‘zlari yoqtirgan o‘zbek xalq ertaklari asosida sahna ko‘rinishlarini namoyish etishdi.

Язык – богатство нации
Сегодня – один из главных праздников нашего государства – День узбекского языка. Этот день широко празднуется по всей стране, ведь язык – это зеркало нации, ценность и история народа. Язык – средство общения, и он свидетельствует о самобытности и определяет духовный потенциал нации.
В Сырдарьинской области в общеобразовательной школе № 16, где учатся дети из семейных домов, провели мероприятие, посвященное Дню узбекского языка. Ребята исполнили песни и прочитали стихотворения на государственном языке, а также представили театрализованные миниатюры по произведениям любимых узбекских писателей и поэтов.
Яркий праздник, посвященный Дню узбекского языка, организовали и в Доме «Мехрибонлик» № 30. Дети и воспитатели подготовили целую концертную программу: мальчики и девочки пели песни и читали стихотворения на узбекском языке, представили сценки по мотивам любимым народных узбекских сказок.