Milliy gvardiya va Toshkent shahar ichki ishlar bosh boshqarmasi xodimlari poytaxtimizdagi maktablarda profilaktik tadbirlarni oʻtkazishdi.
6.2.2025 1711
Bugun Toshkent shahar maktablarida huquqbuzarliklar profilaktikasi kuni munosabati bilan oʻquvchilar oʻrtasida huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, taʼlim-tarbiya va ularning kelajagiga masʼuliyatli munosabatni shakllantirish hamda salbiy xatti-harakatlarining oqibatini anglash maqsadida tadbirlar oʻtkazildi.
Tadbir tashkilotchilari sifatida Milliy gvardiya inspektor-psixologlari hamda Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi xodimlari boʻldi.
Xususan, Yashnobod tumanidagi 145-sonli maktabda oʻquvchilarga maʼmuriy va jinoiy javobgarlik tushunchalari tushuntirilib, qanday huquqbuzarliklar jinoiy jazoga sabab boʻlishi yoki maʼmuriy javobgarlikka tortilishi mumkinligi tushuntirildi. Ichki ishlar organlari xodimlari qonunni buzishning huquqiy oqibatlari va bu voyaga yetmaganlar taqdiriga qanday taʼsir koʻrsatayotgani haqida amaliyotdan misollar keltirdilar.
Olmazor, Yunusobod, Uchtepa va Yangihayot tumanlaridagi maktablarda oʻtkazilgan tadbirlarga nafaqat oʻquvchilar, balki ularning ota-onalari ham taklif etildi. Milliy gvardiya va huquqni muhofaza qilish idoralari xodimlari yoshlar orasida giyohvandlik va tamaki chekish mavzusini koʻtarishdi. Oʻsmirlar va ota-onalarga giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar, shuningdek, elektron va anʼanaviy tamaki mahsulotlari yosh organizmga zararli taʼsiri haqida soʻzlab berishdi. Xodimlar ota-onalarning bolani taqiqlangan moddalardan foydalanishda gumon qilinishi mumkin boʻlgan belgilar haqidagi savollariga javob berishdi.
Shayxontohur tumanidagi 10-sonli maktabda “Huquq va bolalar” mavzusidagi profilaktik suhbatdan soʻng, maktab oʻquvchilari virtual reallik koʻzoynaklari yordamida fazoni oʻrganishga bagʻishlangan qiziqarli darsda ishtirok etishdi.

Сотрудники Национальной гвардии и ГУВД Ташкента провели в школах столицы профилактические мероприятия
6.2.2025 1708
Сегодня, в День профилактики правонарушений в школах Ташкента прошли мероприятия, нацеленные на раннее предупреждение правонарушений среди учащихся, формирование ответственного отношения к образованию и своему будущему и понимания последствий поступков.
Организаторами мероприятий выступили инспекторы-психологи и сотрудники органов Национальной гвардии, служб ГУВД г. Ташкента.
Так, в школе № 145 Яшнабадского района старшеклассникам рассказали о понятиях административной и уголовной ответственности, разъяснили, за какие проступки можно понести уголовное наказание или подвергнуться административному воздействию. Сотрудники органов внутренних дел привели примеры из практики, как правовые последствия за нарушение закона повлияли на судьбу их сверстников.
В школах Алмазарского, Юнусабадского, Учтепинского и Янгихаётского районов на встречу были приглашены не только учащиеся старших классов, но и их родители. Сотрудники Нацгвардии и органов внутренних дел подняли тему наркомании и табакокурения среди молодежи. Подросткам и родителям рассказали о пагубном влиянии наркотических средств и психотропных веществ, а также электронных и обычных, содержащих табак сигарет на молодой организм. Сотрудники ответили на вопросы родителей о том, по каким признакам можно заподозрить ребенка в употреблении запрещенных веществ.
В школе №10 Шайхонтахурского района после профилактической беседы на тему «Закон и дети» провели увлекательное занятие, на котором школьники посредством очков виртуальной реальности изучали космос.