«Mehr daftari» ning maqsadi – bolalar iqtidorini qo‘llab-quvvatlash
Respublikamizning barcha hududlarida “Mehr daftari” elektron platformasi maʼlumotlar bazasini yaratish tartibi va tamoyillarini o‘rganish bo‘yicha o‘quv- seminarlari o‘tkazilmoqda. Seminar tashkilotchilarining vazifasi ota-ona qaramog‘isiz qolgan bolalarni qo‘llab-quvvatlash tizimining mohiyati va ahamiyatini masʼullarga yetkazishdan iborat. “Mehr daftari” bolalarga o‘zi uzoq vaqtdan beri orzu qilgan biror buyumni shunchaki taqdim etish uchun emas, balki uning yangi bilim, ko‘nikmaga bo‘lgan istagini qo‘llab-quvvatlash va bolalarning ijtimoiylashuviga hissa qo‘shish uchun joriy qilingan. Bundan tashqari, tizim bolalarni vasiylikka olgan yoki vasiylikni rasmiylashtirgan oilalarni rag‘batlantirishni nazarda tutadi.
O‘quv -seminarining navbatdagi kurslari Farg‘ona, Andijon, Namangan, Xorazm, Sirdaryo, Buxoro, Navoiy, Jizzax viloyatlarida bo‘lib o‘tdi. Seminarlar Jamoat xavfsizligi universiteti professor-o‘qituvchilari hamda Milliy gvardiya Markaziy devoni tarbiyaviy-mafkuraviy ishlar boshqarmasi vakillari ishtirokida o‘tkazildi.
Seminar ishtirokchilariga Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 17-fevraldagi “Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan «Mehr daftari» tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi Qarori mazmun mohiyati atroflicha tushuntirildi. Shuningdek, “Mehr daftari” maʼlumotlar bazasini shakllantirish, elektron platformadan chiqarish tartibi va tamoyillariga alohida eʼtibor qaratildi. Seminar ishtirokchilariga tizimdan ko‘zlangan maqsad bolalarning orzu va intilishlarini ro‘yobga chiqarish, ijtimoiylashuviga ko‘maklashish, ularni o‘z tarbiyasiga olgan oilalarni rag‘batlantirishdan iborat ekani taʼkidlandi. Ishtirokchilar, shuningdek, ota-onalar va boshqa qonuniy vakillarning bolalarni vasiylikdan mahrum qilish sabablarini o‘rganish usullari hamda aniqlangan muammolarni bartaraf etish va oldini olish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risidagi maʼruzani tingladilar. Taʼkidlanganidek, joriy yilning sentyabr oyidan boshlab oilaviy bolalar uylari faoliyati va “Mehr daftari” jamg‘armasi mablag‘larining maqsadli sarflanishi ustidan deputatlik nazorati o‘rnatildi. Seminar davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish va ularga atroflicha javob olish, ish tajribasi va muammolarni hal etish chora-tadbirlarini hamkasblari bilan muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldilar.
Eslatib o‘tamiz, mazkur seminar Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 17-fevraldagi “Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan «Mehr daftari» tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi 26-sonli Qarori hamda hokimlik va boshqa manfaatdor tuzilmalarning bolalarni himoya qilish sektorlari mutaxassislari uchun Milliy gvardiya qo‘mondonining tegishli buyrug‘iga asosan tashkil etilmoqda.

Цель «Мехр дафтари» – поддержать стремления детей
Учебные семинары по изучению порядка и принципов формирования базы данных электронной платформы «Мехр дафтари» проводятся во всех регионах республики. Задача организаторов семинаров – донести до ответственных лиц суть и значение системы поддержки детей, оставшихся без попечения родителей. «Мехр дафтари» внедрена не для того, чтобы просто вручить ребенку давно желаемую им вещь, а поддержать его стремление к новым знаниям, навыкам, где-то будет способствовать социализации детей. Кроме того, системой предусмотрено поощрение семей, взявших под опеку или оформивших попечительство над детьми.
Очередные курсы учебного семинара прошли в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Хорезмской, Сырдарьинской, Бухарской, Навоийской, Джизакской, областях. Семинары проводились с участием профессорско-преподавательского состава Университета общественной безопасности и представителей Управления воспитательной и идеологической работы Центрального аппарата Национальной гвардии.
Участникам семинара детально разъяснялись положения Постановления Кабинета Министров от 17 февраля 2022 г. «О мерах по внедрению системы «Мехр дафтари», направленной на всестороннюю поддержку детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей». Особое внимание обращалось на порядок и принципы формирования базы «Мехр дафтари» и исключения из электронной платформы. Подчеркивалось, что цель системы – реализация мечтаний и стремлений детей, помощь в социализации, поощрения семей, взявших их под опеку. Участники семинара прослушали также доклад о методах изучения причин лишения родителей и других законных представителей опеки над детьми и комплексе мероприятий по устранению и предупреждению выявленных проблем. Отмечалось, что с сентября текущего года за деятельностью семейных детских домов и целевого расходования средств фонда «Мехр дафтари» установлен депутатский контроль. В ходе семинара участники имели возможность задать вопросы и получить исчерпывающие ответы, обсудить с коллегами опыт работы и меры по решению проблем.
Напомним, что данный семинар проводится во исполнение Постановления Кабинета Министров за № 26 от 17 января 2022 г. «О мерах по внедрению системы «Мехр дафтари», направленной на всестороннюю поддержку детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» и соответствующего приказа командующего Национальной гвардией для специалистов секторов по защите детей органов хокимията и других заинтересованных структур.