MEHRIBONLIK UYIDAGI O‘YLAR SAVOB ISHGA SABAB BO‘LDI
2021 yilning avgust oyi edi. Atrofda pishiqchilik, husayni uzumlar g‘arq pishgan vaqt. Teleekranda Prezidentimizning poytaxtimizda joylashgan 21-sonli mehribonlik uyiga tashrifi ko‘rsatilayotgan edi.
2021 yilning avgust oyi edi. Atrofda pishiqchilik, husayni uzumlar g‘arq pishgan vaqt. Teleekranda Prezidentimizning poytaxtimizda joylashgan 21-sonli mehribonlik uyiga tashrifi ko‘rsatilayotgan edi. Mazkur tashrifi bilan davlatimiz rahbari barchamizning diqqat-eʼtiborini yurtimizdagi mehribonlik uylariga qaratdi, shaxsan o‘zi yuksak insoniylik fazilatini namoyon qildi. Mashoyixlarning “Bolaning begonasi bo‘lmaydi” degan gaplari mohiyatini shu kuni chuqur anglab yetgandek edim.
Ko‘rsatuvdan taʼsirlanganim holda, qalbimda ezgu bir niyat paydo bo‘ldi. O‘sha maqsad meni mahallamizda joylashgan Mehribonlik uyi sari yetakladi. Shu paytgacha uning oldidan bir necha bor o‘tganman, lekin hech qachon Mehribonlik uyining ichkarisiga kirmagan edim. O‘zimning ham ikki nafar farzandim bor, ularni bir muddat ko‘rmasam va ular ham meni bir muddat ko‘rmasalar dunyo ko‘zimizga tor bo‘lib ketadi. Prezidentimizning ko‘ngli o‘ksik bolajonlar bilan dillashgani, ularga qarata otalarcha aytgan samimiy so‘zlaridan keyin o‘ylanib qoldim, to‘g‘risi. Chindan ham bu yerda ota-onasiz yashayotgan bolalar mehrni qayerdan oladi?
Mehribonlik uyining panjarali darvozasidan kirishim bilan bolalarning ovozi eshitildi. Hovli sport mashg‘ulotlari tufayli o‘g‘il-qizlar bilan gavjum edi. Hammasi o‘zi bilan o‘zi ovora, baqir-chaqir qilib o‘ynab yurishibdi. Ularning kiyim-kechagiyu rang-ro‘yiga eʼtibor berdim. Hammasi joyida. Bolalarning ikki yuzi qip-qizil, tanalari tetikligidan sog‘lom ekanliklari ko‘rinib turibdi. Yuzlarida tabassum bo‘lsa-da, ko‘zlaridagi cheksiz mung yana ko‘nglimni g‘ash qildi. Eng achinarlisi, bu yerda chin yetimlargina emas, ko‘proq ota-onasi bor bolalar yashar ekan. Bu ona sifatida menga juda qattiq taʼsir qilgan ekan, o‘ylasam.
Endi o‘zimni boshqacha — tushkun his qila boshladim. Davlatimiz tomonidan bu beg‘ubor bolajonlarga hamma narsa muhayyo qilib qo‘yilgan bo‘lsa-da, ularga maʼnaviy ozuqa, ruhiy dalda, ko‘tarinkilik kerakligini Prezidentimiz bejiz aytmaganini anglab yetdim. Ayni o‘sha gaplardan so‘ng bu yerda yashayotgan qizlarga o‘z hunarimni o‘rgatish maqsadida kelgan edim, aslida. Bilmayman, menga nima bo‘ldi? O‘sha paytdagi holatimni so‘z bilan tasvirlay olmayman. Saldan so‘ng o‘zimga keldim. Yuragimning tub-tubidan allanechuk mehr uyg‘ondi. Qizlarga beminnat hunar o‘rgatishga chin dildan, qatʼiy qaror qildim.
Mehribonlik uyi derektori o‘rinbosari mayor Inomjon Davlatov tashabbusimni qo‘llab-quvvatlab, qizlarning ro‘yxatini shakllantirib berdi. O‘sha kundan boshlab qizlarga hunar o‘rgatishni boshladim. Hech qancha o‘tmay, universitetimiz boshlig‘i M.Rustambayevning taklifi bilan bu harakatimiz “Mohir qo‘llar” to‘garagiga aylanib ketdi. Qizlar mashg‘ulotlarga zo‘r ishtiyoq bilan qatnashib, sunʼiy gullar yasashning sir-asrorlarini tirishqoqlik bilan o‘rgana boshladilar.
Dastlab 10 nafar aʼzo bilan ish boshlagan to‘garagimizda bugun 20 ga yaqin qiz gul yasashdek nafis sanʼat, ajoyib hunar sirlarini puxta o‘zlashtirishmoqda. Ularning ilk yasagan gullariga qarab zavqlanishlarini ko‘rsangiz edi... Qo‘l mehnatlaridan paydo bo‘lgan moʻjiza — sunʼiy gullar o‘ksik ko‘ngillarni tog‘dek ko‘targanidan o‘zimning ham boshim ko‘kka yetdi. Hozirda ishlarimiz avjida. Gullarimizning o‘ziga yarasha xaridorlari bor.
Bundan ruhlangan qizlar hunar o‘rganishga yana-da zo‘r berishyapti. To‘garak faoliyatini to‘laqonli tashkil etishimizda universitetimizning ko‘plab kafedralari beg‘araz yordamlarini ayamadilar. Qizlarning yutuqlarini ko‘rib, o‘z farzandi yutuqlaridan sevingan onadek mehrim jo‘shib ketadi. Oz bo‘lsa-da, ularga mehr berayotganim, qizlarni hunarga jalb etayoganim uchun avvalo Prezidentimiz, qolaversa, universitetimiz rahbariyatiga cheksiz minnatdorlik bildiraman.

Был август 2021 года. Повсюду – зрелые грозди винограда сорта «Хусайни». По телевизору транслируют посещение Президентом Дома «Мехрибонлик» № 21. Этим визитом глава нашего государства обратил внимание всех нас на детские дома страны и личным примером продемонстрировал образец человечности и милосердия. В этот день я словно заново осознала суть высказывания «Чужих детей не бывает».
Под впечатлением от увиденного и услышанного, я задумалась о том, что хорошего могу сделать я для этих детей. Эта мысль привела меня в Дом «Мехрибонлик», расположенный в нашем районе. Много раз проходила мимо этого Дома, но ни разу не заходила туда. Еще я размышляла вот о чем. У меня двое детей. Если я какое-то время не вижу детей, а они – меня, для нас будто свет меркнет. Президент общался с детьми, лишенными родительской любви и ласки, так по-доброму, по-отечески. А где, у кого учатся привязанности дети из Дома «Мехрибонлик», по многу лет живущие здесь без родителей?
Когда я прошла через зарешеченные ворота во двор Дома «Мехрибонлик», до меня донеслись голоса детей. Двор был полон мальчишками и девчонками, которые увлеченно выполняли физические упражнения. Все были чем-то заняты, шумели, кричали, игрались. Обратила внимание на внешний вид ребят. У всех чистая одежда, их щеки розовые, видно, что все здоровы. Хотя на лицах детей была улыбка, бесконечная печаль читалась в их глазах, отчего и мне снова стало грустно. Самое печальное то, что здесь живут не только дети-сироты, но и дети, у которых есть родители. Меня, как мать, это особенно встревожило.
Теперь я почувствовала себя по-другому – словно на меня обрушилась депрессия. Хотя наше государство всем обеспечивает этих ни в чем не виноватых детей, я поняла, что имел в виду Президент, когда говорил, что воспитанники детских домов нуждаются в духовной и психологической поддержке, моральном ободрении и возвышении. Именно после этих слов я пришла к мысли, что могу и хочу учить воспитанниц этого Дома «Мехрибонлик» своему ремеслу. Не знаю, что со мной случилось тогда? Не могу передать словами то состояние, которое переживала тогда. Потребовалось время, чтобы прийти в себя. В моем сердце пробудилось искреннее сострадание. Я была полна решимости научить девочек тому, что умею сама.
Заместитель директора Дома «Мехрибонлик» майор Иномжон Давлатов поддержал мою инициативу и составил список девочек. С этого дня я начала обучение воспитанниц. Вскоре по предложению ректора нашего университета М. Рустамбаева наше движение превратилось в кружок «Умелые руки». Девочки занимались с большим энтузиазмом, со всем усердием постигая секреты изготовления искусственных цветов.
В нашем кружке, который начинался с 10 участниц, сегодня около 20 девушек осваивают секреты искусства изготовления цветов и, заодно, флористики. Если бы вы только могли видеть, как они наслаждаются первыми цветами, которые сделали своими руками... Чудо их рук в том, что искусственные цветы будто оживили мое сердце и подняли меня на вершину счастья. Наша работа кипит. У наших цветов уже есть свои покупатели.
Воодушевленные этим, девочки с еще большим желанием осваивают ремесло. Многие кафедры нашего университета оказали нам щедрую помощь в организации деятельности клуба. Видя успехи девочек, моя любовь пробуждается, и радуюсь, как мать, которая гордится достижениями своего ребенка. Прежде всего, хотелось бы выразить благодарность Президенту и руководству нашего университета за любовь к ним и за привлечение девушек к освоению профессии.
И сейчас мне хотелось бы вспомнить бессмертные стихи нашего великого предка Алишера Навои (смысл четверостишия можно перевести так: обрадовать кого-то – это как восстановить разрушенный священный камень Каабы).