Ayni kunlarda Buxoro shahrida anʼanaviy “Ipak va ziravorlar” festivali bo‘lib o‘tmoqda.
Qadimiy shaharning o‘ziga xos brendiga aylangan ushbu tadbir bois necha ming yillik tarixga ega qadimiy ko‘chalar, karvonsaroylar, savdo majmualari bayramona qiyofa kasb etgan. Shahar uzoq-yaqindan kelgan mehmonlar bilan yanada gavjumlashdi.
Turnaqator tizilgan rastalarda hunarmandlarning qo‘li-qo‘liga tegmayapti. Ipak matolarning jilvasi ko‘zlarni qamashtirmoqda.
Mazkur tadbirda viloyatimiz hamda qo‘shni yurtlardan kelgan mehmonlar bilan birga, Milliy gvardiya Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi harbiy xizmatchi va xodimlarining oila aʼzolari, shuningdek, Oilaviy bolalar uyi farzandlari ham faol ishtirok etmoqda.
Aytish joizki, festival dasturidan doimgidek rang-barang tadbirlar joy olgan.
Qadimiy shahardagi ustaxonalarda zardo‘zlik, gilamdo‘zlik, kashtachilik, kandakorlik, miniatyura sanʼati yo‘nalishlarida tajribali xalq amaliy sanʼati ustalari tomonidan mahorat saboqlari o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, ipak va milliy hunarmandchilik mahsulotlari hamda ziravorlar ko‘rgazma savdosi ham tashkil etilgan.

Фестиваль «Шелк и специи»: сказка, которая запомнилась ребятам из семейных домов
На фестиваль «Шелк и специи», который проходил в Бухаре 16-18 июня, приезжали военнослужащие и сотрудники Управления Национальной гвардии по Бухарской области с семьями и детьми из семейных домов.
Благодаря этому событию, ставшему своеобразным брендом древнего города, старинные улицы, караван-сараи, торговые комплексы с тысячелетней историей обрели праздничный вид. Город был полон гостей со всей республики и из других стран мира.
У прилавков с токарными станками руки ремесленников, не останавливаясь, творили чудесные вещи. Блеск шелковых тканей очаровал посетителей. Пряности источали невероятный аромат, создавая полное ощущение погружения в восточную сказку.
Все увиденное и услышанное покорило сердца ребят из семейных домов. Зачаровано смотрели они всю программу фестиваля, которая включала в себя различные мероприятия. В мастерских древнего города опытные мастера народного творчества проводили мастер-классы по ювелирному делу, ковроткачеству, вышивке, резьбе, искусству миниатюры. Была организована выставка-продажа изделий из шелка, национальных ремесел и специй. Праздничное настроение фестивалю придают выступления фольклорных ансамблей.