Kelajakka yo‘l maktab ostonasidan boshlanadi
Maktablarda taʼlim olish bilan bir qatorda, o‘quvchilar uchun sport hamda qiziqishiga qarab qo‘shimcha bilim va ko‘nikmalar beradigan turli to‘garaklar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Bolalarning sevimli mashg‘ulotlari ko‘pincha kelajakdagi kasbiga birinchi qadam bo‘ladi.
Shu maʼnoda, Buxoro shahridagi 8-umumtaʼlim maktabida tashkil etilgan "Kasblar dunyosiga sayohat" mavzusidagi tadbir maktab o‘quvchilari uchun kasblar to‘g‘risida maʼlumotlar oladigan va qaysi mutaxassisliklar ularga yoqishini va mos kelishini tekshiradigan maydonga aylandi.
Tadbirga Buxoro tumanidagi “Zarmanok” MFYda istiqomat qiluvchi Behbutovlar Oilaviy bolalar uyining farzandlari ham taklif etildi.
Tadbir doirasida turli kasblarning taqdimotlaridan tashqari, maktab o‘quvchilari tomonidan tayyorlangan buyumlar va ijodiy ishlar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Barcha ishtirokchi bolalar mamnun bo‘lishdi. Darhaqiqat, kasblar bilan tanishishdan tashqari, ular rasm chizish, xalq amaliy sanʼati bilan shug‘ullanadigan tengdoshlari bilan uchrashdilar. Bu kun ularni o‘zlarining ijodiy ishlarini yaratishda muhim o‘rin tutadi desak mubolag‘a bo‘lmaydi.

Дорога в будущее начинается с порога школы
Помимо образования дети в школе учатся общаться, дружить, развивать таланты и способности, занимаясь в спортивных секциях и кружках по интересам. Детские увлечения нередко становятся первым шагом к профессии.
В этом смысле организованное в общеобразовательной школе № 8 г. Бухары мероприятие на тему «Путешествие в мир профессий» стало для школьников площадкой, где они узнавали про профессии и могли проверить, какая из специальностей нравится и подходит им.
На мероприятие были приглашены дети из семейного дома Бехбутовых, проживающих в махаллинском сходе граждан «Зарманок» Бухарского района.
Помимо презентаций различных профессий в рамках мероприятия состоялась выставка изделий и творческих работ, выполненных школьниками.
Мероприятие понравилось ребятам из семейного дома. Ведь, помимо знакомства с профессиями, они познакомились со сверстниками, увлеченными рисованием, народно-прикладным творчеством. Этот день вдохновил детей Бехбутовых на создание собственных творческих работ.