Yurtboshimiz raisligida 28 iyul kuni nogironligi bo‘lgan, ota-ona qaramog‘idan mahrum va yetim bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektorda aniq vazifalar va maqsadli yo‘nalishlar belgilab berildi.
Mazkur yig‘ilishda davlatimiz rahbari Mehribonlik uylaridagi bolalarni oilaga yaqin muhitda tarbiyalash, bilim va maʼnaviyatli, vatanparvar insonlar etib voyaga yetkazish zarurligini taʼkidladi.
Shu maqsadda bu borada yangi tizim joriy qilinishi belgilandi. Unga ko‘ra, 16 ta Mehribonlik uyi va 4 ta Bolalar shaharchalaridagi yoshlarning taʼlim-tarbiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi masʼul etib belgilandi.
Bugungi kunda Milliy gvardiya tizimining barcha bo‘g‘indagi rahbarlari yurtboshimiz tomonidan bildirilgan ishonchni his qilgan holda, masʼuliyatli va sharafli vazifani bajarishga kirishdilar.
Ushbu yo‘nalishdagi ishlarni tizimli yo‘lga qo‘yish hamda yangi bosqichga olib chiqish maqsadida Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayev joriy yilning 30 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha (ombudsman) o‘rinbosari - Bola huquqlari bo‘yicha vakili, Toshkent shahar hokimligi, Xalq taʼlimi vazirligi va Bosh prokuratura mutasaddi rahbarlari, shuningdek hududiy va shahar vasiylik organi mutaxassislari bilan uchrashib bir qator masalalar muhokama qilindi.
31 iyul kuni esa Milliy gvardiya qo‘mondoni poytaxtimizda Oilaviy bolalar uyi tashkil qilish istagida bo‘lgan uch nafar fuqaro K.Atayeva, F.Uteshova va U.Turdaliyevalarni  ushbu yo‘nalishga masʼul mutasaddi rahbarlar hamda mutaxassis xodimlar    ishtirokida qabul qildi.
Uchrashuv ochiq muloqot tarzida bo‘lib o‘tdi. Oilaviy bolalar uyi tashkil qilish istagida bo‘lgan ushbu fuqarolarning takliflari va rejalari shuningdek, mutaxassislar tomonidan bildirilgan huquqiy-meʼyoriy hujjatlar talablari doirasidagi fikrlari tinglandi.
Milliy gvardiya qo‘mondoni ushbu fuqarolarga xayrli ishga qo‘l urayotganliklari uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi.  Ularga Oilaviy bolalar uyi tashkil qilishlari uchun qisqa muddatlarda barcha zarur shart-sharoitlar yaratib berilishini ishonch bilan taʼkidlab, tegishliligi bo‘yicha masʼul xodimlarga topshiriqlar berdi.

БУДЕТ ВНЕДРЕНА НОВАЯ СИСТЕМА ВОСПИТАНИЯ И ОБУЧЕНИЯ ДЕТЕЙ, НУЖДАЮЩИХСЯ В СОЦИАЛЬНОЙ ЗАЩИТЕ
28 июля под председательством главы нашего государства был проведен видеоселектор на котором были определены конкретные задачи и целевые направления по расширению государственной поддержки детей с ограниченными возможностями, детей, лишенных родительской опеки и детей-сирот.
На данном собрании глава нашего государства подчеркнул необходимость воспитания детей в домах милосердия в обстановке приближённой к семейной, воспитания в них духовности и патриотизма.
С этой целью в этом направлении планируется ввести новую систем. В соответствии с ней Национальная гвардия Республики Узбекистан будет отвечать за воспитание молодежи в 16 детских домах и 4 детских городках.
Сегодня руководители всех уровней системы Национальной гвардии, чувствуя доверие, выраженное нашим Президентом, приступили к выполнению этой ответственной и почетной задачи.
С целью организации целенаправленной работы в этом направлении и вывода ее на новый уровень 30 июля текущего года командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев встретился с представителем Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсменом) по правам ребенка, руководителями хокимията города Ташкента, Министерства народного образования и Генеральной прокуратуры, а также специалистами регионального и городского органа опеки и попечительства и обсудил ряд вопросов.
31 июля, командующий Национальной гвардией при участии лиц, ответственных в этом направлении и специалистов в данной сфере, принял троих граждан К. Атаеву, Ф. Утешову и У. Турдалиеву, желающих в Ташкенте создать семейный детский дом.
Встреча прошла в форме открытого диалога. Были выслушаны предложения и планы граждан, желающих организовать семейный детский дом, а также выслушаны мнения специалистов высказанные рамках требований правовых и нормативных документов.
Командующий Национальной гвардией выразил благодарность данным гражданам за их благотворительное начинание. Он подчеркнул, что в короткие сроки будут созданы все необходимые условия для создания семейных детских домов, и дал указания ответственным сотрудникам.