Baxtli va bilimli farzandlar farovon yurtning kelajagidir
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 4-avgustdagi 345-sonli “Oilaviy bolalar uylari faoliyatini takomillashtirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaroriga asosan oilaviy bolalar uylari faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Milliy gvardiya hamda tuman (shahar) hokimliklarining bolalarni himoya qilish shuʼbalari tomonidan amalga oshirilmoqda.
Shu munosabat bilan harbiy xizmatchilar va hokimiyat vakillari muntazam ravishda oilaviy bolalar uyi xonadoniga tashrif buyurib, bolajonlarning yashash sharoiti, oilalardagi maʼnaviy-ruhiy muhit atroflicha oʻrganmoqda.
Xususan, Sirdaryo viloyati hokimligi va Milliy gvardiya vakillaridan faoliyati yoʻlga qoʻyilgan 8 ta Oilaviy bolalar uyi farzandlari holidan xabar olishdi.
Tashrif davomida ota-onalar va bolalar bilan suhbat tashkil etilib, oiladagi muhit, bolalarning feʼl-atvoridagi oʻzgarishlar, ularning maktab va mahalladagi doʻstlari bilan munosabatlari oʻrganildi.

Счастливые, образованные дети – благополучное будущее страны
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 августа 2022 года № 345 «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности детских домов семейного типа» координация и контроль деятельности детских домов семейного типа осуществляются Национальной гвардией и секторами по защите детей хокимиятов. В этой связи представители гвардии и администраций областей, городов и районов регулярно посещают семейные дома для детального изучения условия проживания там детей, морально-психологического климата в семьях.
Так, в Сырдарьинской области ответственными лицами из числа представителей областного хокимията и Управления Национальной гвардии проверили деятельность 8 созданных здесь семейных домов. Изучались бытовые условия, возможности для выполнения школьных домашних заданий, дополнительных занятий, содержательного проведения досуга. Кроме того, в ходе бесед с родителями и детьми определялось, какие взаимоотношения складываются в семьях, как в целом чувствуют себя дети. Также представители гвардии и хокимиятов интересовались планами подрастающих ребят на будущее и проблемами, в решении которых ответственные структуры могут оказать помощь и содействие.