Harbiy qismda bir kun
Milliy gvardiya Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasida viloyat harbiy prokuraturasi, Qo‘riqlash boshqarmasi bilan hamkorlikda, viloyatdagi oilaviy bolalar uyi farzandlari hamda harbiy xizmatchilar farzandlarini qishki taʼtil kunlarini yana-da maroqli o‘tkazish maqsadida, “Harbiy qismda bir kun” shiori ostidagi ochiq eshiklar kuni tashkil etildi.
Tadbir davomida yoshlarga vatanparvarlik, milliy armiyamizga jismonan baquvvat va maʼnan yetuk yoshlar zarurligi, harbiy xizmat har bir O‘zbekiston fuqarosi uchun muqaddas burch ekani haqidagi tushunchalar berildi.
O‘z faoliyatlarini harbiy libos kiyish bilan boshlagan tadbir ishtirokchilari harbiy xizmatchilarning harbiy hayoti, jangovar va taktik mashg‘ulotlarini kuzatish, aqliy va jismoniy salohiyat kasb etadigan harbiylik kasbining naqadar sharafli ekanligini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rib, o‘zlarida ham vatanparvarlik tuyg‘ulari mujassam ekanligini yashirib o‘tirishmadi.
Kun tartibiga muvofiq yoshlar, boshqarmada tashkil etilgan kutubxona hamda muzey faoliyati, psixologik xizmat ko‘rsatish sifatini, harbiy qismda harbiy xizmatchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishib chiqishdi, shuningdek, yoshlar uchun harbiy qismda tushlik tashkil etilib, harbiycha dasturxon bezatildi.
Kunning ikkinchi yarmida esa, maxsus xizmat itlari chiqishlarini tomosha qilish bilan bir qatorda, bugungi kunda tobora ommalashayotgan sport turi bo‘lgan kamondan otish sport turi bo‘yicha ham mashg‘ulotlar tashkil etilib, yoshlar o‘z mahoratlarini sinovdan o‘tkazdilar.
Bunday maʼnaviy-maʼrifiy va sport-sog‘lomlashtirish kunlarini muntazam o‘tkazish yoshlarimizni vatanparvalik ruhida tarbiyalashga zamin yaratishi, shubhasiz.

Управление Национальной гвардии по Ферганской области совместно с областной военной прокуратурой и Управлением «Охраны» организовали День открытых дверей под лозунгом «Один день в армии», чтобы воспитанники семейных детских домов области и дети военнослужащих с пользой провели зимние каникулы.
В ходе мероприятия молодежи рассказали о патриотизме, о том, что для нашей национальной армии нужна физически крепкая и духовно зрелая молодежь, а также о том, что военная служба является священным долгом для каждого гражданина Узбекистана.
Один день в армии начался для участников мероприятия с облачения в настоящую военную форму. Как признались ребята, это позволило им прочувствовать, насколько почетна профессия военного. А наблюдение за военным бытом, боевой и тактической подготовкой военнослужащих, присутствие на занятиях дало им понимание, как важны для защитника Родины умственный потенциал и физическая закалка.
Согласно повестке дня, молодые люди ознакомились с деятельностью организованной в отделе библиотеки и музея, работой психологов, условиями, созданными для военнослужащих в войсковой части. Затем вместе с военнослужащими ребята пообедали в солдатской столовой.
Во второй половине дня, помимо просмотра выступления служебных собак, были организованы тренировки по стрельбе из лука, который сегодня становится все более популярным видом спорта, и молодые люди проверили свои навыки.
Несомненно, что регулярное проведение таких духовно-просветительских и спортивно-оздоровительных дней создаст прочную основу для воспитания нашей молодежи в духе патриотизма.