Andijon viloyatidagi “Bolalar shaharchasi” ning sobiq tarbiyalanuvchilari yangi uylarga ko‘chib o‘tdi
9.9.2023 2492
Ro‘zixon Egamberdiyeva va Nuxsina Safonova Andijon shahridagi Bolalar shaharchasida (bugungi kunda ushbu shaharcha o‘z faoliyatini tugatgan) ulg‘aygan. 18 yoshga to‘lgan Ro‘zixon Qo‘rg‘ontepa tumaniga ketdi va u yerda oilaviy poliklinikaga hamshira bo‘lib ishga kirgan. Nuxsina esa Andijonda qolgan.
Qizlarni nafaqat ota-onasiz o‘tgan bolalik davri, balki normal sharoit bo‘lmagan yotoqxonalarda yashash yillari ham birlashtirdi: oshxona, hojatxona va hammomi umumiy bo‘lgan, sanitariya-gigiyena meʼyorlariga javob bermagan xonalar. Ammo davlat rahbari taʼlim muassasalarining 30 yoshgacha bo‘lgan sobiq tarbiyalanuvchilarning qanday sharoitlarda yashayotganini o‘rganish bo‘yicha berilgan topshirig‘idan so‘ng qizlarning hayoti o‘zgardi.
Respublika bo‘ylab Milliy gvardiya va hokimliklarning masʼul vakillaridan iborat ishchi guruhlar tuzilib, ularning vazifasi mehribonlik uyini tark etganidan keyin uy-joy bilan taʼminlanmagan, sanitariya-gigiyena meʼyorlariga javob bermaydigan binolarda yashovchi sobiq tarbiyalanuvchilarni aniqlashdan iborat edi.
Bugun, qizlarning so‘zlariga ko‘ra, ulardan baxtliroq odam yo‘q: olti yil o‘tib Ro‘zixon, o‘n sakkiz yoshga to‘lganidan uch yil o‘tib Nuxsina o‘zlarining shinam uylariga ega bo‘lishdi, bu yerda yashash uchun zarur bo‘lgan barcha sharoit, jumladan, mebel va maishiy texnika bor. Va, albatta, baxtiyor qizlar davlat rahbariyati, hokimlik va Milliy gvardiyaga o‘zlarining minnatdorchiligini bildirishdi.

Бывшие воспитанницы Детского городка в Андижанской области справили новоселье
Рузихон Эгамбердиева и Нухсина Сафонова выросли в Детском городке г. Андижана (данный детский городок ныне закрыт). После достижения 18 лет Рузихон уехала в Кургантепинский район, где устроилась медсестрой в семейной поликлинике. Нухсина осталась в Андижане. Девушек объединяло не только детство без родителей, но и годы проживания в общежитиях, где отсутствовали нормальные условия: кухня, туалет и ванная – общие, но не отвечают санитарно-гигиеническим нормам. Но все изменилось после того, как глава государства поручил изучить условия, в которых живут бывшие воспитанники учебно-воспитательных учреждений, не достигшие 30 лет. По всей республике создавались рабочие группы из числа ответственных представителей органов Национальной гвардии и хокимиятов, задача которых заключалась в выявлении тех, кто после выпуска из детского дома не был обеспечен жильем, проживает в помещении, не отвечающем санитарно-гигиеническим нормам.
Сегодня, по словам девушек, нет никого счастливее них: Рузихон спустя шесть лет, а Нухсина – через три года после восемнадцатилетия обрели собственное благоустроенное жилье, где есть все необходимое для жизни, включая мебель и бытовую технику. И, конечно, первые слова благодарности счастливые девушки высказали в адрес руководства государства, хокимията и Национальной гвардии.