Yosh avlod bilan Chavandozlar maktabiga sayohat
Ot — millatimiz, ayniqsa er–yigitlarimiz uchun azaldan or-nomus va iftixor ramzi bo‘lib kelgan. O‘zbekistonda, jumladan, Buxoroda chavandozlik mahorati ming yillar burunga borib taqaladi. Tarixga nazar tashlasak, butun dunyoda ot sporti miloddan avvalgi 680 yildan boshlab antik Olimpiada o‘yinlari dasturiga kiritilgani, albatta, ot sporti va chavandozlikka muhabbat qadimdan shakllangani yaxshi maʼlum.
Ayni kunlarda esa, yurtimizda o‘sib kelayotgan barkamol avlodni ot sporti, zamonaviy beshkurash, polo va uloq-ko‘pkari bilan muntazam shug‘ullanishga jalb etish, ot sportiga ishtiyoqmand iqtidorli yoshlarni tanlash va saralash, seleksiya ishlarini rivojlantirish, yuqori mahoratli sportchilar tayyorlash maqsadida Milliy gvardiya Buxoro viloyati Chavandozlar maktabi tomonidan bir qator saʼy-harakatlar amalga oshirilmoqda.
Shu maʼnoda, Milliy gvardiya masʼullari tomonidan yoshlarning Chavandozlar maktabiga sayohati tashkil etildi. Tadbirga mehmon sifatida tashrif buyurgan Buxoro muhandislik-texnologiya instituti talabalari esa bolajonlarga hamroh bo‘ldilar.
Sayohat davomida yoshlar, ot sportning kelib chiqish tarixi, bugungi kunda umidli sportchilarimiz tomonidan jahon arenalarida erishilayotgan yutuqlar hamda hukumatimiz tomonidan ot sportini ommalashtirish borasida amalga oshirilayotgan tizimli ishlardan xabardor bo‘lish bilan birga, sportchilarning mashg‘ulotlar jarayoni bilan yaqindan tanishdilar hamda ot ustida sayr qildilar.
Tadbir davomida, ot sportiga qiziquvchan yoshlar tomonidan berilgan savollarga masʼullar tomonidan batafsil javoblar berildi.

Экскурсия в Школу наездников
Мастерство верховой езды в Узбекистане, в том числе и в Бухаре, насчитывает тысячелетия. Конный спорт был включен в программу Олимпийских игр еще во времена античности. Так что любовь к конному спорту и верховой езде формировались с незапамятных времен.
В настоящее время Бухарская областная школа наездников Национальной гвардии прилагает ряд усилий в целях привлечения подрастающего поколения к занятиям конным спортом, поло и улак-купкари. Выявляется талантливая молодежь, которую всерьез увлекает конный спорт и которая имеет все задатки, чтобы в будущем стать высококвалифицированными спортсменами.
Для этого и была организована экскурсия молодежи в школу наездников. Студенты Бухарского инженерно-технологического института, побывавшие на мероприятии в качестве гостей, сопровождали детей.
В ходе поездки молодежь, ознакомившись с историей возникновения конного спорта, достижениями наших спортсменов, а также с систематической работой, проводимой в целях популяризации конного спорта, всерьез заинтересовалась тренировочным процессом. Желающие попробовали покататься верхом на лошади.