Barcha huquqlar -barcha bolalarga
Jahon bolalarni himoya qilish kuni 1954 yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan e'lon qilingan. U 20-noyabr kuni bolalar o‘rtasida umumjahon birodarlik va hamjihatlik kuni sifatida nishonlanib, butun dunyo bo‘ylab bolalar farovonligini oshirishga qaratilgan tadbirlarga bag‘ishlangan.
20-noyabr - bolalar huquqlarini himoya qilishda muhim voqea hisoblanadi. 1959-yilning shu kuni Bosh Assambleya Bola huquqlari deklaratsiyasini, 1989 yilda esa Bola huquqlari to‘g‘risidagi konventsiyani qabul qildi.
1990 yildan boshlab Butunjahon bolalarni himoya qilish kuni bolalar huquqlarini himoya qilish sohasidagi ushbu fundamental hujjatlar qabul qilingan kunning bir yilligi sifatida nishonlanadi.
Bayramni nishonlashda ota-onalar, o‘qituvchilar, shifokorlar, siyosiy va diniy yetakchilar, fuqarolik jamiyati faollari, korxona rahbarlari, ommaviy axborot vositalari xodimlari, shuningdek, yoshlar va bolalarning o‘zlari ishtirok etishlari mumkin.
Butunjahon bolalarni himoya qilish kuni bolalar huquqlarini himoya qilish va muloqot va harakatlar orqali butun dunyo bo'ylab bolalar uchun qulay muhitni rivojlantirish uchun ajoyib imkoniyatdir.

Всем детям — все права
Всемирный день ребенка был провозглашен Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций  в 1954 году. Он отмечается 20 ноября как день мирового братства и взаимопонимания детей, посвященного деятельности, направленной на обеспечение благополучия детей во всем мире.
20 ноября — важная веха в становлении прав ребенка. В этот день в 1959 году Генеральная Ассамблея приняла приняла Декларацию прав ребенка, а в 1989 году — Конвенцию о правах ребенка.
С 1990 года во Всемирный день ребенка отмечается годовщина принятия этих основополагающих документов в области защиты прав ребенка.
В праздновании Дня в общинах, а также на местном и государственном уровне могут принять участие родители, преподаватели, врачи, политические и религиозные лидеры, активисты гражданского общества, главы компаний и предприятий, сотрудники средств массовой информации, а также молодежь и сами дети.
Всемирный день ребенка является прекрасной возможностью для защиты прав детей и развития среды, дружественной по отношению к детям во всем мире, путем диалога и активных действий.