Umrining 40 yilini ta’lim-tarbiyaga bag‘ishlagan Halima ona
Farg‘ona viloyati Furqat tumani hokimi o‘rinbosari – Oila va xotin-qizlar masalalari bo‘yicha bo‘lim mudiri Zarifaxon Alixo‘jayeva, bir qator hamkor idora va tashkilotlar vakillari 23-sonli maktabda qirq yildan buyon taʼlim berib kelayotgan Halimaxon Nurmatovaning xonadoniga tashrif buyurdi.
Halimaxon ona hayotini o‘quvchilarisiz, farzandlarsiz tasavvur qila olmaydi. Uning bolalarga boʻlgan mehr-muhabbati shu qadar kuchliki, yetim va ota-ona qaramogʻidan mahrum boʻlgan bolalarni qoʻllab-quvvatlash tizimi tubdan yangilanganidan soʻng, qahramonimiz “Murg‘ak qalb” va “Mehribon qalb” nomli ikkita Oilaviy bolalar uyi faoliyatini yoʻlga qoʻydi va 16 nafar bolajonlarni oʻz tarbiyasiga oldi.
Mehmonlar Halima onani 40 yillik yubileyi bilan samimiy qutlab, o‘zlarining ezgu tilaklarini izhor qilishdi.

Сорок лет жизни посвятила сфере образования
Заместитель хокима Фуркатского района Ферганской области – начальник отдела по делам семьи и женщин Зарифахон Алихаджаева с представителями ряда заинтересованных ведомств и организаций поздравила Халимахон Нурматову, сорок лет проработавшую в школе № 23.
Халимахон не представляет своей жизни без преподавательской деятельности, без детей. Ее любовь столь сильна, а душа открыта детям, что после коренного реформирования системы поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, добрая женщина не преминула воспользоваться возможностью подарить счастье семьи детям. Она создала два семейных дома со звучными названиями «Murg‘ak qalb» и «Mehribon qalb», что означает доброе, милосердное сердце, и взяла на воспитание 16 деток из учебно-воспитательных учреждений.
Гости тепло поздравили Халимахон с юбилеем преподавательской деятельности и высказали наилучшие пожелания.