Dam olish, ijodkorlik va sport: Kamalak bolalar sog‘lomlashtirish oromgohida birinchi mavsumining tantanali ochilishi bo‘lib o‘tdi
13.6.2024 2602
Mavsumning ochilish marosimi har doimgidek musiqa, sovg‘alar, qo‘shiqlar, raqslar, teatrlashtirilgan tomoshalar va albatta, dam olish boshlanishi va tugashining ajralmas qismi bo‘lgan gulxan bilan bo‘ldi.
Dastlab osmon uzra Davlat bayrog‘i ko‘tarilib, O‘zbekiston madhiyasi yangradi.
Rasmiy qismdan so‘ng konsert dasturi boshlandi, uni tayyorlashda esa o‘qituvchilar, tarbiyachilar va bolalarning o‘zlari ishtirok etishgan.
Bolalar qo‘shiqlar ijro etib, Vatan, vatanparvarlik, bolalik haqida sheʼrlar o‘qishdi. Tadbir tashkilotchilari oromgoh haqidagi hikoyaga g‘ayrioddiy tarzda yondashishdi: sheʼriy shaklda xavfsiz dam olish qoidalari va kundalik ishlarini o‘qib chiqishdi, o‘g‘il-qizlar yangi, qiziqarli va foydali narsalarni o‘rganishlari mumkin bo‘lgan sakkizta to‘garakni ko‘rsatishdi. Yo‘lboshchi va o‘qituvchilar kichik ertak spektaklini taqdim etib, unda yovuz qahramonlar dam olishni buzishga harakat qilishi, lekin yaxshi qahramonlar, albatta, g‘alaba qozonishini ko‘rsatib berishdi.
Tadbir so‘ngida mavsum boshlanishining yorqin ramzi sifatida gulxan yoqishdi va hamma quvnoq kuylar ostida quvnoq raqsga tushishdi.
Oromgohning birinchi mavsumiga respublikaning barcha hududlaridan 310 nafarga yaqin o‘g‘il va qizlar dam olishga keldi. Kimdir bu yerga birinchi marta kelgan. Masalan, qoraqalpog‘istonlik Mamanbiy, u kelajakda jamoat xavfsizligi universitetiga kirish imtihonlarini muvaffaqiyatli topshirish va otasiga o‘xshab Milliy gvardiyada xizmat qilish uchun bo‘sh vaqtini sport, matematika va oromgoh kutubxonasida tarixiy kitoblarni o‘qishga bag‘ishlaydi.
Qoraqalpog‘istonlik 14 yoshli Erbolat esa, uchinchi marta “Kamalak” oromgohiga kelgan va yana kelmoqchi: unga bu yer juda yoqadi. "Bu yer issiq emas, salqin suvli ulkan suv havzasi bor, bu yerda mazali ovqatlar pishiriladi, ko‘plab do‘stlar va to‘garaklar bor. Bu yil men yog‘och kuydirish to‘garagi bilan shug‘ullanishga qaror qildim", deydi o‘smirlardan biri.
Yerbolat bilan to‘garakda do‘stlashgan o‘n uch yoshli Siyavush esa Buxorodan kelgan. Yog‘och kuydirishdan tashqari, bolakay aviamodellashtirishga ham qiziqib qoldi.
Qizlar tasviriy sanʼat to‘garaklarini, biserto‘qish, loydan va plastilindan modellar yasash va "Mohir qo‘llarni" afzal ko‘rishadi, bu erda ular nafaqat tabiiy materiallardan foydalangan holda qiziqarli qo‘l mehnati bilan shug‘ullanishni, qayta ishlanadigan materiallarga "Ikkinchi hayot" berishni, balki bezatish buyumlarini ixtiro qilishni va yasashni ham o‘rganishadi. Shunday qilib, ijodiy ko‘nikmalarni rivojlantirishdan tashqari, bolalar bu erda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, flora, fauna va umuman tabiat to‘g‘risida bilimlarga ham ega bo‘lishadi.
Eng qizig‘i shundaki, deyarli barcha to‘garak rahbarlari yozda “Kamalak” oromgohiga birinchi marta kelishmagan, balki ko‘pchiligi bolalik davrlarida yozgi taʼtilni shu yerda o‘tkazishgan. Shuningdek, oromgoh boshlig‘ining o‘rinbosari M.Mayorov ham “Kamalak” oromgohida “ulg‘ayib”, oromgoh maʼmuriyatida ishlay boshlagan.
"Kim bir marta bizning oromgohimizga kelgan bo‘lsa, albatta yana kelishni xohlaydi", - deya takrorlashadi o‘qituvchilar hamda yo‘lboshchilar va dam olayotgan maktab o‘quvchilari bu yer har doim qiziqarli va xavfsiz ekanligini taʼkidlashadi.

Отдых, творчество и спорт: в детском оздоровительном лагере «Радуга» состоялось торжественное открытие первой смены
13.6.2024 2669
Церемония открытия смены – это всегда праздник с музыкой, подарками и угощениями, песнями, танцами, театрализованными постановками и, конечно, костром – непременным атрибутом начала и окончания отдыха.
По традиции, с приветственным словом к отдыхающим обратился начальник лагеря А. Рахимов. Он рассказал немного об истории лагеря, заведенных здесь порядках и правилах, соблюдение которых важно для обеспечения безопасности ребят, и поблагодарил Главное управление «Охрана» Национальной гвардии, которое курирует «Радугу» и помогает с ежегодным подготовительным и капитальным ремонтом, а также круглосуточно охраняет детей и персонал. Затем он поздравил мальчиков и девочек с окончанием учебного года и началом летних каникул и объявил первую смену открытой.
На флагштоке высоко в небе взмывает Государственный флаг и звучит гимн Узбекистана.
После официальной части начался концерт, в подготовке которого участвовали и воспитатели с вожатыми, и сами дети. Поскольку торжественное открытие проходило на третий день после заезда, организаторы успели поработать над оригинальным сценарием и творчески подойти к подготовке к выступлениям.
Ребята исполнили песни и прочли стихотворения о Родине, патриотизме, детстве. Необычно подошли организаторы мероприятия к рассказу о лагере: в стихотворной форме прочли правила безопасного отдыха и распорядок дня, презентовали восемь кружков, в которых мальчишки и девчонки могут научиться многому новому, интересному и полезному. Вожатые и воспитатели представили мини-спектакль – сказку, в которой злые герои пытаются испортить отдых, но добрые герои, конечно же, побеждают.
И теперь, когда «воцарился мир» - самое время разжечь костер – яркий символ начала смены. А после все весело танцевали под зажигательные мелодии.
В первую смену на отдых приехало 310 мальчишек и девчонок со всех уголков республики. Кто-то здесь впервые. Как, например, Маманбий из Каракалпакстана, который все свободное время посвящает занятиям спортом, математике и чтению исторических книг в лагерной библиотеке, чтобы в будущем успешно сдать вступительные экзамены в Университет общественной безопасности и, как папа, служить в Национальной гвардии.
Земляк Маманбия – 14-летний Ерболат уже в третий раз приезжает в «Радугу», и будет приезжать еще: так ему здесь нравится. «Здесь не жарко, огромный бассейн с прохладной водой, кормят вкусно, много друзей и кружков. В этом году решил заниматься в кружке выжигания по дереву», - поделился подросток.
Тринадцатилетний Сиявуш, с которым Ерболат подружился в кружке, приехал из Бухары. Помимо выжигания, мальчик увлекся авиамоделированием.
Девочки предпочитают кружки изобразительного искусства, бисероплетения, лепки из глины и пластилина и «Умелые ручки», где учат делать не только забавные поделки с использованием природного материала, давать «вторую жизнь» вторсырью, но и придумывать и изготавливать украшения. Так что помимо развития творческих навыков ребята получают здесь знания об экологии и охране окружающей среды, о флоре и фауне и природе в целом.
Примечательно, что практически все руководители кружков не в первый раз приезжают на лето в «Радугу», а многие, будучи сами детьми, проводили здесь летние каникулы. Как и заместитель начальника лагеря М. Майоров, который «вырос» в «Радуге», а повзрослев, стал работать в администрации лагеря.
«Кто однажды приезжал в наш лагерь, обязательно захочет вернуться», - повторяли многие воспитатели, вожатые и сами отдыхающие школьники и поясняли, что здесь всегда весело и безопасно.