Oromgohlarda dam olayotgan maktab o‘quvchilari uchun Milliy gvardiya xodimlari harbiy-vatanparvarlik tadbirlarini o‘tkazishda davom etishmoqda
19.7.2024 2219
Namangan viloyatining Chust tumanida joylashgan “Mehrjon” va “Obi hayot” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida Milliy gvardiya xodimlari tomonidan bolajonlarning yozgi taʼtillarini maroqli o‘tkazishlari uchun "Yangi O‘zbekiston yoshlari, birlashaylik!» shiori ostida keng qamrovli sport va madaniy-marifiy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Oromgohlarda tashkillashtirilgan harbiy anjom-aslahalar ko‘rgazmasida harbiylar uchun zarur bo‘ladigan barcha anjomlar va zamonaviy armiyaning kuch qudrati haqida gapirib berishdi. Shaxmat sportida turnir va Kamondan o‘q otish bo‘yicha mahorat darslari o‘tkazildi, shundan so‘ng ushbu sport turiga qiziquvchi bolalar eng yaxshi kamonchi musobaqalarida ishtirok etishdi. Yoshlar ham o‘z navbatida mehmonlarga o‘zlarining isteʼdod va qobiliyatlarini namoyish etishdi. Kimdir sheʼr o‘qib, yana kimdir rasm chizib, boshqalari esa raqsga tushib, qo‘shiqlar aytishdi. Shundan so‘ng, gvardiyachilar bolalar bilan orzu va rejalari, sevimli kitoblari hamda sport haqida suhbatlashishdi. Bolalar Milliy gvardiyada xizmat qilish, harbiylarni tayyorlaydigan taʼlim muassasalari haqida va Qurolli kuchlarda qanday mutaxassisliklar talab qilinayotganligiga katta qiziqish bildirishdi.

В лагерях для отдыхающих школьников сотрудники Национальной гвардии продолжают проводить военно-патриотические мероприятия
19.7.2024 2271
В двух детских оздоровительных лагерях – «Мехржон» и «Оби хаёт», расположенных в Чустском районе Наманганской области, на днях сотрудники Национальной гвардии провели увлекательные мероприятия.
Объединенные целью военно-патриотического воспитания, мероприятия прошли под девизом «Молодежь Нового Узбекистана, объединяйся!». На выставке военной техники, развернутой в лагерях, ребятам показали, что есть в вещмешке военного, дали примерить каску и бронежилет, рассказали о современном вооружении. Провели шахматный турнир и мастер-класс по стрельбе из лука, после которого желающие поучаствовали в состязаниях на лучшего лучника. Мальчики и девочки, в свою очередь, продемонстрировали гвардейцам свои таланты и способности. Кто-то прочел стихотворения, кто-то – рисунки, другие танцевали и пели. И, конечно, дети и гвардейцы много беседовали – о мечтах и планах, о любимых книгах и спорте. Ребята живо интересовались службой в Национальной гвардии, образовательными учреждениями, где готовят военных, и тем, какие специальности востребованны в Вооруженных Силах.